سرور مجازی چیست؛ 4 دلیل استفاده از آن

سرور مجازی چیست؛ 4 دلیل استفاده از آن

سرور مجازی چیست؛ 4 دلیل استفاده از آن

ممکن است که این روزها عبارت سرور مجازی را زیاد شنیده باشید اما مفهوم و معنای آن را ندانید. در این مطلب قصد داریم که در مورد سوال سرور مجازی چیست و جزئیات مربوط به آن با شما صحبت کنیم. پاسخ به سوال سرور مجازی چیست یک پاسخ کوتاه و مختصر است اما بعد از بررسی مفهوم کلی آن قصد داریم که لزوم استفاده از آن و مزیت‌های استفاده از آن را نیز با هم بررسی کنیم. پس به هیچ عنوان مطالعه مطلب زیر را از دست ندهید.

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی چیست

قبل از بررسی هر موضوعی در مورد سرور مجازی بهتر است که با تعریف و مفهوم کلی آن آشنا شویم. سرور مجازی به زبان انگلیسی عبارت است از: virtual private server.

معنای این عبارت همان سرور مجازی خصوصی است که در اختصار به آن سرور مجازی می‌گویند. به زبان ساده سرور مجازی یک سرویس دهنده است که مسئولیت نگهداری اطلاعات وب سایت مورد نظر و ارائه آن به کاربر را بر عهده دارد. سرور مجازی از طریق مجازی‌سازی فعالیت می‌کند. سرورهای مجازی می‌توانند به چند نوع مختلف تقسیم بندی شود. مهمترین انواع سرورهای مجازی عبارتند از: سرور مجازی لینوکس، سرور مجازی ویندوز، سرور مجازی اختصاصی، سرور مجازی اشتراکی و سرور مجازی ابری. اگر شما قصد خرید سرور را دارید بهتر است که آن را از شرکت‌ها و مجموعه‌های معتبر و با سابقه تهیه کنید زیرا پشتیبانی این سرورها بسیار اهمیت دارد. مجموعه‌ها و ارائه دهنده‎‌های سرورهای مجازی غیرمعتبر، پشتیبانی درباره سرور مجازی را به شما نخواهند داد.

به صورت کلی پیشنهاد ما به شما این است که قبل از اقدام به استفاده از هر کدام از این سرورها و یا وب سرورها که زیر مجموعه‌ای از سرور هستند در مورد آن‌ها جستجو و تحقیق کنید.

بعد از اینکه با مفهوم وب سرور آشنا شدید حالا نوبت به آن رسیده که با یک وب سرور بسیار قدرتمند و جدید به اسم وب سرور IIS آشنا شوید. در پاسخ به سوال وب سرور IIS چیست باید گفت که این واژه خلاصه عبارت Internet Information Service است. این وب سرور یک وب سرور بسیار قوی و با کاربردها و قابلیت‌های بسیار زیادی است. این وب سرور را شرکت مایکروسافت برای قابلیت‌های بسیار زیادی تولید کرده است.

دلایل استفاده از آن

دلایل استفاده از آن

بعد از اینکه در مورد سرور مجازی و انواع آن با شما صحبت کردیم حالا نوبت به آن رسیده است تا دلایل استفاده از آن و کاربردهایی که دارد را باهم بررسی کنیم. اگر شما هم می‌خواهید که کاربردهای سرورهای مجازی و دلایل استفاده از آن را بدانید حتما ما را تا انتهای این قسمت همراهی کنید.

  • برای استفاده در جهت کنترل یا بهبود عملکرد سیستم‌ها
  • برای استفاده از سامانه‌ها و وبسایت‌هایی که کاربران ایرانی را تحریم کرده‌اند ( باید حتما IP خارج از کشور باشد)
  • لزوم استفاده در جهت بهره‌گیری از اینترنت پر سرعت و ترافیک بالا
  • برای استفاده در جهت وب سرویس‌های مختلف مثل دیتابیس سرور و …
  • برای راه اندازی گیم سرور
  • برای استفاده از نرم افزارهایی که برای اجرا نیاز به سرور دارند
  • برای راه اندازی و استفاده از vpn
  • برای استفاده در جهت هاست دانلود
  • برای راه اندازی هر نوع وب سایت و سامانه

اگر در مورد انواع سرورهای مجازی جستجو کرده باشید ممکن است که با سرور ilo رو به رو شده باشید. اگر می‌خواهید بدانید که ilo چیست باید گفت که ilo یک تراشه اختصاصی برای سرورهای مخصوص شرکت hp است.

نتیجه گیری

در این مطلب تلاش کردیم تا نکات بسیار مهمی در مورد سرور مجازی و جزئیات مربوط به آن با شما در میان بگذاریم. در صورت استفاده از سرورهای مجازی بهتر است که در ابتدا با معنا و مفهوم آن آشنایی کامل داشته باشید. در اولین مرحله برای خرید سرور اختصاصی بهتر است که مجموعه‌ها و شرکت‌های ارائه دهنده معتبر و با سابقه‌ی این حوزه را پیدا کرده و سپس اقدام به خرید آن‌ها کنید در غیر این صورت در آینده نه چندان دور با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. برای خرید هر کدام از سرورهای مجازی بهتر است که بعضی از فاکتورهای مهم مربوط به آن را بررسی کنید.

از مهمترین فاکتورهای این سرورها امکانات و منابعی است که در اختیار شما قرار می‌دهند، ایرانی یا خارجی بودن سرور مورد نظر، سابقه دیتاسنتر و از همه مهم‌تر شرکت ارائه دهنده این سرورها. البته فاکتور تایم سرور نیز بسیار اهمیت دارد. اگر در مورد آپ تایم سرور اطلاعات کافی ندارید بهتر است که عبارت آپتایم سرور چیست را در اینترنت جستجو کرده و با مفهوم کلی آن آشنا شوید.

به صورت خلاصه آپتایم سرور مدت زمانی است که سرور مورد نظر در دسترس کاربر است و می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. این موضوع می‌تواند در فاکتورهای سئو سایت بسیار تاثیرگذار باشد. بعد از بررسی این فاکتورها و آپ‌ تایم‌ها می‌توانید یک خرید ایده آل و خوب در مورد انواع وب سرور داشته باشید.

 

1 دیدگاه بر سرور مجازی چیست؛ 4 دلیل استفاده از آن

پاسخ بگذارید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوارکناری کشویی